تزریق چربی برای لب بهتر است یا تزریق ژل

تزریق چربی برای لب بهتر است یا تزریق ژل

به طور معمول برای زیباسازی لب‌ها یکی از دو روش تزریق چربی یا ژل لب استفاده می‌شود. هر دو بسته به فردی که آن را تزریق می‌کند و فردی که به او تزریق می‌شود، علائم مختلفی را از خود بروز می‌دهند. ممکن است یک روش برای فردی مفید باشد، ولی برای فرد دیگری همان روش مضر باشد. برای استفاده از هر کدام از روش‌ها بهتر است، ابتدا آن‌ها را به طور کامل بشناسیم. سپس بهترین راه را برای تزریق با مشورت پزشک متخصص برگزینیم.
دلایل نیازمندی به استفاده از تزریق چربی یا ژل لب
لایه ازن به عنوان مانع اصلی سر راه اشعه فرابنفش شناخته می‌شود. این لایه درحال از بین رفتن است. در نتیجه این اشعه از لایه ازن عبور می‌کند و به‌راحتی بر روی پوست افراد اثر می‌گذارد. از طرفی به دلیل شرایط اقتصادی فعالیت افراد در بیرون از خانه روزبه‌روز در حال افزایش است. این دو عامل هر دو سبب پیری زودرس در اشخاص مختلف می‌گردند. همچنین در مواردی عوامل ژنتیکی هم بر روی پوست اثر می‌گذارند و سبب چروکیدگی زودرس آن می‌شوند.
در نتیجه پوست نیاز به رسیدگی‌های فراوانی برای جوان‌سازی و زیبایی دائمی خود دارد. لب‌ها به‌خاطر ظرافتشان به رسیدگی بیشتری نیازمند هستند. تمام عوامل گفته شده به‌ مرور زمان سبب کم‌حجم شدن، چروکیدگی و کم‌شدن ارتفاع لب‌ها می‌گردند. در نتیجه متخصصان پوست یکی از راه‌های تزریق چربی و ژل به لب را به افراد مختلف بسته به شرایطشان می‌دهند.
تزریق چربی چیست؟
برای بررسی تفاوت بین تزریق چربی یا ژل لب در ابتدا تزریق چربی را بررسی می‌کنیم. تزریق چربی روشی بسیار کارآمد در برجسته‌سازی لب است. برای انجام این تزریق، چربی از بدن فرد برداشته می‌شود. در نتیجه به دلیل سازگاری بالای بافت چربی با بدن فرد، احتمال پس زدن آن به حداقل می‌رسد. استفاده از این روش ارتفاع لب‌ها را زیاد می‌کند و سبب پر حجم نشان‌دادن لب‌ها می‌گردد.
تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟
افرادی که مبتلا به بیماری عدم تقارن لب‌ها هستند.
افراد مسنی که به دلیل کهولت سن لب آنها چروکیده و کم‌حجم شده است.
افرادی که لب‌های کم حجم یا چروکیده دارند.
مزایا و معایب تزریق چربی به لب‌ها
مزایا و معایب تزریق چربی بسیار است. برای بررسی هر دو لازم است به هر کدام به صورت جداگانه بپردازیم.
مزایا:
به دلیل اینکه چربی از بدن خود فرد برداشته می‌شود، بدن به این چربی واکنش خودایمنی نشان نخواهد داد.
این روش ماندگاری طولانی دارد. البته میزان ماندگاری آن به محل برداشت چربی وابسته است. از طرفی در صورت تمدید بعد از شش ماه تا یک سال احتمال ماندگاری آن تا ده سال وجود دارد.
بعد از تزریق فرد به‌راحتی و بلافاصله می‌تواند کارهای روزمره خود را از سر بگیرد.
چون برای تزریق از وسایل بسیار ظریفی استفاده می‌شود، احتمال ایجاد کبودی بسیار کاهش می‌یابد.
در مجموع عوارض روش تزریق چربی از دیگر روش‌ها کمتر است.
ظاهر لب‌ها به نسبت دیگر روش‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.
چون بافت چربی دارای خاصیت انعطاف پذیری است، کمک بسیاری به رویش پوست زیرین لب‌ها در طی درمان می‌کند.
از بین دو روش تزریق چربی یا ژل لب می‌توان گفت تزریق چربی به دلیل ماندگاری بالایی که دارد، برتری ویژه‌ای نسبت به تزریق ژل دارد.
معایب:
به‌خاطر بالابودن ویسکوزیته موجود در بافت چربی مشکلات فراوانی ممکن است برای افراد ایجاد شود.
بیمار تا درمان کامل بیماری دوره طولانی‌تری را به نسبت دیگر روش‌ها پشت سر می‌گذارد.
به دلیل پیچیده بودن انواع روش‌های برداشت چربی و تفاوت بدن‌ها در واکنش به تزریق چربی احتمال زیبا نشدن فرد وجود دارد.
هزینه این روش بسیار بیشتر از هزینه روش تزریق با ژل است.
تزریق ژل لب چیست؟
ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک برای تزریق ژل استفاده می‌شود. این ماده به‌صورت طبیعی در بدن هم موجود است. برای همین در فرایند برجسته‌سازی لب به‌عنوان یک ماده بسیار مفید و مؤثر می‌تواند عمل کند. این ماده در انواع برندهای چون HylaForm، Juvederm، Elevess و دیگر برندها یافت می‌شود. قبل از استفاده از هر برندی معمولاً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. اما بعضی از این برندها خود دارای مقداری ماده بی‌حس‌کننده هستند. همه انواع برندهای موجود در بازار درصورتی‌که استفاده شوند، نتیجه یکسان را به دنبال دارند.
در ادامه با بررسی مزایا و معایب تزریق ژل به راحتی می‌توانید بین دو روش تزریق چربی یا ژل لب یکی از این دو روش را برگزینید.
مزیت‌های استفاده از تزریق ژل به لب
برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تزریق ژل لب در چند جلسه انجام می‌شود.
چون پزشک بر ‌اندازه استفاده از این ماده تسلط دارد، می‌تواند میزان حجم لب‌ها را به‌آسانی کنترل کند.
بعد از اینکه تزریق انجام شد، لب‌ها خیلی سریع حجم مناسب و شکل زیبایی به خود می‌گیرند.
اگر در فرایند تزریق توده نامطلوبی بر روی لب‌ها شکل گرفت، به‌راحتی با حرکت لب‌ها این توده تغییر حالت می‌دهد و شکل طبیعی و زیبایی پیدا می‌کند.
چون ماده اسید هیالورونیک از مواد مشابه در بدن تولید می‌شود، در نتیجه بدن واکنش خود‌ایمنی بسیار کمتری به این ماده نشان می‌دهد.
معایب تزریق ژل
از آن‌جا که هر عملی عوارضی دارد، تزریق ژل هم دارای عوارضی است. این پیامدها بسته به میزان مهارت دکتر در تزریق تا چند روز بعد از عمل از بین می‌رود. اما این عوارض چه هستند؟
خونریزی فقط در محل تزریق ژل
ایجاد حساسیت در محل تزریق شده
این روش دائمی نیست و هر چند ماه یک‌بار نیاز به تمدید مجدد دارد.
هزینه تزریق ژل و مقایسه آن با تزریق چربی یا ژل لب
هزینه تزریق ژل به عوامل بسیاری بستگی دارد. در زیر به برخی اشاره کرده‌ایم.
برند ماده استفاده شده در تزریق
روش انتخابی پزشک جهت تزریق ماده
در کل هزینه تزریق ژل ارزان‌تر از هزینه تزریق چربی برآورد می‌شود. برای همین بسیاری از افراد این روش را به دیگری ترجیح می‌دهند.
نکته مهم در انتخاب تزریق چربی یا ژل لب
مهم‌تر از نوع تزریق چربی یا ژل لب بسیار ضروری است که کدام دکتر این کار را برای فرد انجام می‌دهد. بهتر است دکتر متخصصی که دارای سابقه کاری درخشان است، برای انجام این کار انتخاب شود. پزشک متخصص می‌تواند بهترین مشاوره را برای انتخاب بهترین روش به افراد ارائه کند و هم می‌تواند بهترین راه تزریق را انجام دهد. مهارت بالای دکتر در تزریق از آسیب‌های بعد از عمل به‌شدت می‌کاهد. حتی میزان مهارت او در میزان ماندگاری تزریق هم مؤثر است و می‌تواند آن را طولانی یا کوتاه‌تر کند.
کلام آخر
هر دو روش مزایا و معایب ویژه خود را دارد. برای انتخاب هر روش حتماً از قبل با پزشک متخصص و توانمندی مشورت کنید. پزشکی که دارای مهارت است، به شما در انتخاب بهترین روش کمک بسیاری می‌کند. دکتر محمدرضا شیروانی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دکتر از کیفیت مهارت و توانمندی او در زمینه‌های مختلف جراحی زیبایی مطلع شوید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *