جراحی پلاستیک صورت، روشی برای جوانسازی و ترمیم صورت

جراحی پلاستیک صورت، روشی برای جوانسازی و ترمیم صورت

هر ساله افراد بسیاری برای زیباسازی ظاهر خود به جراحی پلاستیک صورت روی می‌آورند. این عمل جراحی برای بر طرف کردن عیوب یا زیباسازی بخش‌های مختلف صورت مانند بینی، گونه یا چال صورت انجام می‌گیرد. به عنوان مثال افرادی که چربی اضافی در ناحیه گردن دارند، جراحی لیپوساکشن صورت انجام می‌دهند.

یا برخی افراد مشکل انحراف بینی دارند و برای جراحی پلاستیک صورت اقدام می‌کنند. برای همین، این عمل محدود به بخش خاصی از صورت نمی‎‌شود و به گستره ای از اعمال جراحی گفته می‌شود که روی صورت برای اهداف مختلف انجام می‌شود.

جالب است بدانید که این عمل فقط برای زنان نیست. در سال‌های اخیر مردان هم برای اهداف مختلف به این عمل روی‌آورده اند. به عنوان مثال برای رفع چین و چروک‌های صورت و جوانسازی صورت، بوتاکس تزریق می‌کنند. یا مردان بالای 50 سال، لیفت ابرو، پلک یا صورت انجام می‌دهند که جوان‌تر به نظر برسند. برای آشنایی بهتر با این عمل، لازم می‌دانیم درباره انواع آنها توضیحاتی به شما ارائه دهیم.

 

انواع جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت بر اساس بخش‌های مختلف صورت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در اینجا 5 نوع رایج آن را توضیح خواهیم داد:عمل کانتورینگ صورت، لیفت پیشانی، لیپوساکشن صورت، رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) و لیفت صورت. با ما همراه باشید.

  • عمل کانتورینگ صورت. کانتورینگ یا زاویه دارکردن صورت به تغییر ساختار بخش‌های مختلف صورت مانند گونه، چانه یا فک گفته می‌شود. در این روش بوسیله ایجاد برجستگی و تغییر ارتفاع چهره، تقارن در صورت بوجود می‌آید. برای این عمل از تزریق ژل برای افزایش بافت زیر پوست استفاده می‌شود.
  • لیفت پیشانی. لیفت پیشانی نوعی جراحی است که ابرو را بالا می‌برد و نواحی از صورت مانند خط پیشانی و پلک چشم را جوانسازی می‌کند.
  • لیپوساکشن صورت. لیپوساکشن صورت روشی بسیار رایج و محبوب برای حذف بافت چربی گونه‌ها، چانه و گردن است. چربی بیش از حد در گردن ظاهری نامناسب به فرد می‌دهد و برای همین فرد را مسن‌تر نشان می‌دهد.
  • رینوپلاستی. رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی روشی برای تغییر شکل بینی است. افرادی که برای این عمل اقدام می‌کنند ممکن است مشکلات تنفسی مانند خُر و پُف بیش از حد و انحراف بینی داشته باشند. همچنین، برخی هم برای زیباکردن یا کوچک کردن بینی، این جراحی را انجام می‌دهند.
  • لیفت صورت. لیفت صورت یکی از جراحی‌های پلاستیک رایج است که برای از بین بردن چین و چروک‌ و افتادگی‌های صورت انجام می‌شود. بافت‌های صورت که در این عمل ترمیم می‌شوند عبارتند از گونه، خط فک و چانه. طی این عمل، بافت‌های زیر پوست (کُلاژن) با کشیده شدن پوست به عقب تحریک می‌شوند. در نتیجه افتادگی‌ها و چین‌های پوست از بین می‌روند.

 

مزایا و معایب جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت طی سال‌های اخیر در دنیا بسیار افزایش یافته است. بر اساس انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، حدود 16 میلیون عمل جراحی زیبایی در سال 2015 انجام گرفته است. این میزان هر ساله 2 درصد تا به حال افزایش یافته است که عدد چشمگیری است. اما چه مزایایی این عمل داشته است که افراد زیادی را به خود جذب کرده است؟ از مزایای این عمل جراحی علاوه بر زیبایی می‌توان به مواردی همچون افزایش اعتماد به نفس، رفع عیوب مادرزادی صورت ( به عنوان مثال رینوپلاستی)، تغییر ظاهر پس از سوانح مانند سوختگی یا تصادف و کیفیت زندگی بهتر نام برد.

در کنار مزایایی که این عمل دارد، از معایبی هم برخوردار است. در برخی موارد ممکن است فرد دچار بدبینی شود و از صورت خود راضی نباشد و نیاز به عمل دیگر پیدا کند. برای همین قبل از اقدام به این کار، حتما درباره آن خوب فکر کنید. از معایب دیگر این جراحی می‌توان به عوارض جانبی زیاد، مدت ریکاوری طولانی، افسردگی پس از عمل و حتی اشتباه جراح اشاره کرد.

 

نتیجه گیری

جراحی پلاستیک صورت یکی از اعمال جراحی رایج است که برای اهداف مختلفی مانند جوانسازی یا رفع عیوب صورت انجام می‌گیرد. این عمل انواع متنوعی دارد که محبوب‌ترین آنها عبارتند از عمل کانتورینگ صورت، لیفت پیشانی، لیپوساکشن صورت، رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) و لیفت صورت. در کنار مزایایی مانند زیبایی و جوان شدن صورت، این جراحی از معایبی مانند مدت ریکاوری طولانی مدت و عوارض جانبی زیاد برخوردار است. از این رو، پیش از انجام این عمل حتما عوارض آن را در نظر بگیرد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *