خطرات و عوارض جراحی بینی چیست؟

خطرات و عوارض جراحی بینی چیست؟

خطرات و عوارض جراحی بینی چیست

اگرچه جراحی زیبایی بینی یک جراحی بی خطر است اما مانند هر عمل جراحی دیگری با خطرات و عوارضی همراه است. شما می توانید این عوارض را به روش های مختلفی از جمله ترک سیگار، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، قطع مصرف برخی داروها و انتخاب جراح بینی متخصص به حداقل برسانید.

از طرف دیگر، باید این نکته را در نظر داشته باشید که عمل بینی یک روش کامل نیست، می تواند تعادل صورت شما را بهبود بخشد، ظاهر شما را بهبود بخشد و عیوب ساختاری را بسته به ساختار صورت شما اصلاح کند.

معمولاً افراد برای بهبود ظاهر بینی خود از جمله اندازه بینی، زاویه بینی با قوزها یا فرورفتگی های قابل مشاهده روی  بینی ، تغییر شکل نوک بینی یا باریک شدن سوراخ های بینی برای بهبود ظاهر بینی خود اقدام به جراحی بینی می کنند. جراحی بینی همچنین می تواند مشکلات تنفسی ناشی از نقص ساختاری یا نقص مادرزادی و سایر آسیب های ناشی از ضربه را درمان کند.

خطرات و عوارض رایج جراحی بینی

طبق آمار، جراحی زیبایی بینی مانند هر جراحی دیگری با خطرات و عوارض شایعی همراه است، از جمله:

عفونت

دشواری در تنفس

خون ریزی

بی حسی و سختی نوک بینی

واکنش های بیهوشی

تورم

کبودی

رگ های خونی

جای زخم

انسداد بینی

درد

عارضه پوستی

یکی از شایع ترین عوارض جراحی بینی تورم اطراف بینی و چشم است. اگرچه معمولاً پس از دو هفته فروکش می‌کند، اما برخی تورم‌های جزئی ممکن است تا شش ماه پس از جراحی ادامه داشته باشد.

کبودی

یکی دیگر از عوارض مرتبط با جراحی بینی است. میزان کبودی بعد از جراحی بسته به عوامل مختلفی از جمله حساسیت بیمار، وسعت جراحی و حتی تخصص جراح دارد. حدود 10 روز پس از جراحی از بین می رود.

درد

رینوپلاستی باعث ایجاد درد و ناراحتی بعد از جراحی می شود. اما معمولاً این درد جزئی است و داروهای مسکن می توانند درد را کنترل کنند.

خون ریزی

بینی حاوی رگ های خونی نازکی است که ممکن است در حین جراحی آسیب ببینند. معمولاً اکثر بیماران در حین عمل حدود 50 تا 150 میلی لیتر خون از دست می دهند، اما اگر دستورات پزشک خود را رعایت نکنند، ممکن است بعد از عمل خونریزی رخ دهد. پزشکان از بیمار خود می خواهند که از مصرف برخی از داروهایی که به عنوان رقیق کننده خون عمل می کنند مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کند و در روزهای اول بعد از جراحی بینی خود را باد نکند.

عوارض پوستی

برخی از بیماران ممکن است عوارض پوستی و بافت های نرم مانند فیبروز، آتروفی، بی حسی، کیست های ناشی از جابجایی مخاط

را به دلیل مواد پماد تجربه کنند.

انسداد بینی

از آنجایی که رینوپلاستی ممکن است بینی شما را کوچک‌تر کند، بنابراین می‌تواند باعث مشکل در تنفس و تغییر در نحوه تنفس شما شود. از طرفی جای زخم ها و لخته های خون داخل بینی می تواند راه هوایی را مسدود کند.

عفونت

عفونت یکی دیگر از عارضه های مرتبط با عمل بینی مانند هر جراحی دیگری است، اگرچه به ندرت برای بیماران جراحی بینی رخ می دهد. علائم عفونت عبارتند از: درجه حرارت بالا، تورم یا درد غیر طبیعی، ترشحات بدبو از بینی و التهاب.

واکنش های بیهوشی

گلودرد یکی از عوارض رایج بیهوشی پس از جراحی است. تهوع و استفراغ نیز از عوارض بیهوشی است. برخی از بیماران نیز ممکن است واکنش آلرژیک به داروهای بیهوشی داشته باشند.

بی حسی و سختی نوک بینی

پس از جراحی زیبایی بینی، بی حسی و سختی نوک بینی یکی از مشکلات رایج است زیرا اعصاب ناحیه آسیب دیده است. این به دلیل تورم، بافت اسکار و غضروف نوک رخ می دهد.

اگر جراحی بینی توسط یک جراح بی تجربه انجام شود یا چندین عمل جراحی بینی انجام شود، خطر آسیب عصبی وجود دارد.

ظاهر نامطلوب بینی یکی دیگر از عوارض طولانی مدت رینوپلاستی است. این امکان وجود دارد که بعد از جراحی، نتیجه عمل با آنچه می‌خواهید یکسان نباشد، اگرچه بیشتر برای افرادی اتفاق می‌افتد که انتظارات غیرواقعی از جراحی دارند.

برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی دچار آبریزش بینی شوند. این یک بیماری موقتی است و پس از چند هفته بهبود می یابد، اما در برخی موارد ممکن است برای مدت طولانی ادامه یابد.

به طور کلی همه روش های جراحی کاملاً ایمن نیستند و با خطرات و عوارض جانبی همراه هستند. همچنین برخی از خطرات و عوارض جراحی بینی وجود دارد که ممکن است برخی افراد پس از جراحی با آنها مواجه شوند. اما بسته به نوع جراحی و وسعت جراحی، برای افراد مختلف متفاوت است. علاوه بر این، متخصص جراح عامل مهمی است که می تواند خطرات و عوارض بعد از عمل را تحت تأثیر قرار دهد. با انتخاب یک جراح بینی واجد شرایط می توانید خطر جراحی بینی را به حداقل برسانید و از انجام یک جراحی ایمن اطمینان حاصل کنید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *