آشنایی

آشنایی با جراحی فک

جراحی فک که به آن ارتوگناتیک نیز گفته می‌شود، خطوط چانه، گردن و خط فک را بهبود می‌بخشد. به طور معمول این شامل انجام اعمال زیبایی در اطراف استخوان فک بیمار برای بهبود شکل فک برای دستیابی به تعادل طبیعی بین ویژگی‌های صورت است.

دلیل نیاز به جراح فک

اگر فردی هستید که وضعیت فکتان با ویژگی‌‌های صورت شما تناسب ندارد، جراحی فک می‌تواند به شما کمک کند که نسبت به ظاهر خود دید بهتری پیدا کنید. به طور کلی، جراحی فک برای موارد زیر توصیه می‌شود:

  • برای تناسب بهتر فک با اجزای صورت
  • چانه و فک فرو رفته
  • بهبود خط فک و چانه

 

جراحی فک چگونه انجام می‌شود؟

این جراحی معمولا با استفاده از بیهوشی عمومی‌یا بی حسی موضعی انجام می‌شود که معمولاً کمتر از 1 ساعت طول می‌کشد. با این حال ممکن است به دلیل نیاز به اصلاح موارد جزئی زمان جراحی افزایش یابد. پس از جراحی محل جراحی با بخیه بسته می‌شود و چانه و فک بانداژ می‌شود.

ایمپلنت فک چگونه انجام می‌شود؟

جراحی فک

ایمپلنت‌های فک دستگاه‌های کوچک و جامدی هستند که از یک ماده زیست سازگار، معمولاً سیلیکون، ساخته شده‌اند که برای قرار گرفتن در اطراف استخوان فک بیمار قالب‌گیری شده است. جراح زیبایی به شما کمک می‌کند ایمپلنتی را انتخاب کنید که بر اساس بهترین درجه بهبود مطلوب شما باشد و بهترین نتیجه را ارائه دهد.

بهبودی پس از جراحی فک

اکثر بیمارانی که عمل فک انجام می‌دهند، استراحت نسبتاً کمی‌نیاز دارند و در عرض 7 روز به سایر فعالیت‌‌های روزانه باز می‌گردند. احتمال بروز درد معمولاً حداقل است و به راحتی با داروهای مسکن یا کمپرس سرد کنترل می‌شود.

جراح زیبایی ممکن است از شما بخواهد که یک یا دو روز پس از جراحی رژیم غذایی مناسب داشته باشید و فقط مایعات مصرف کنید. معمولاً می‌توان فعالیت‌های شدید را در عرض 3 تا 4 هفته پس از جراحی از سر گرفت.

پیروی از دستور العمل‌های خاصی که جراح برای شما تعیین می‌کند برای دوران نقاهت بسیار مهم است چرا که باعث می‌شود بهبودی به خوبی حاصل شود و باعث می‌شود نتایج عمل بهتر باشد.

 

خطرات جراحی فک یا ارتوگناتیک

بزرگ کردن چانه زمانی که توسط یک جراح زیبایی مجرب و با تجربه انجام شود، با عوارض بسیار کمی‌همراه است. عوارض احتمالی شامل عفونت، هماتوم (خونریزی داخلی)، تغییر موقعیت ایمپلنت، جای زخم و عوارض جانبی ناشی از بیهوشی است. شما می‌توانید با انتخاب یک جراح زیبایی که دارای تخصص در زمینه جراحی‌های زیبایی باشد، خطرات و عوارض بعد از جراحی زیبایی ارتوگناتیک را به حداقل برسانید.

گزینه‌های مختلف برای تقویت چانه و خط فک

جراحی فک

در حالی که بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند تنها جراحی ارتوگناتیک را انجام دهند، بسیاری از بیماران نیز علاقه مند به جراحی‌های ترکیبی فک با سایر قسمت‌های صورت هستند. محبوب ترین این جراحی‌های ترکیبی عبارتند از:

جراحی بینی + جراحی زیبایی ارتوگناتیک

جراحی زیبایی ارتوگناتیک چنانچه با جراحی زیبایی بینی انجام شود می‌تواند به طور چشمگیری نتایج جراحی زیبایی بینی را افزایش دهد. جراحی تغییر شکل بینی یکی از رایج ترین ترکیبات روش‌های کانتورینگ صورت است.

لیپوساکشن گردن + جراحی زیبایی ارتوگناتیک

در این مورد بیماران با داشتن چربی اضافی در گردن خود به پزشک مراجعه می‌کنند. در این حالت همزمان با جراحی زیبایی ارتوگناتیک، لیپوساکشن گردن هم انجام می‌شود.

در حالی که این جراحی به تنهایی می‌تواند به بهبود تعریف خط فک کمک می‌کند، برداشتن چربی اضافی از گردن می‌تواند ظاهر صورت و گردن را بیشتر بهبود بخشد.

ویژگی ها
ویژگی های جراحی فک در مطب دکتر شیروانی
زیبایی فک
جراحی فک باعث اصلاحات خطوط فک و در نتیجه زیبایی آن می شود.
کاهش سایش دندان ها
این جراحی باعث می شود دندان ها سایش کمتری روی هم داشته باشند.
اصلاح ناهنجاری ها
جراحی ارتوگناتیک می تواند ناهنجاری های فک و چانه را برطرف کند.
ویژگی های جراحی فک در مطب دکتر شیروانی
ویژگی های جراحی فک در مطب دکتر شیروانی
مراحل
مراحل جراحی فک
1- رزرو نوبت و معاینه

 بیماران محترم باید ابتدا اقدام به رزرو نوبت کنند سپس در روز مقرر مورد معاینات تخصصی قرار بگیرند.

2-انجام اقدامات قبل از عمل

شما باید توصیه ها و اقدامات قبل از عمل را رعایت کنید و خود را برای جراحی آماده کنید.

3- دریافت نوبت برای عمل

پزشک بر حسب شرایط و آمادگی شما روز عمل را مشخص می کند و آن را به شما اعلام می کند.

4- انجام عمل

در جراحی فک، تمام برش ها در داخل دهان ایجاد می شوند.

گاهی ممکن است برش در گونه نیز زده شود (در صورتی که نیاز به برش بیشتری باشد).

استخوان ها در موقعیت جدید قرار می گیرند و با پیچ و مهره، ثابت خواهند شد. بعد از جراحی، از اسپلینت جهت قرارگیری و تثبیت استخوان در جای جدید خود استفاده می شود.

هر سوالی دیگه ای داری از دکتر شیروانی بپرس!!
چنانچه جواب سوالات خود را از روبرو پیدا نکردید با ما تماس بگیرید
سوالات متداول
سوالات متداول جراحی فک

بهتر است بدانید که جراحی فک برش هایش داخل دهان انجام می گیرد به همین دلیل شما بعد از جراحی فک هیچ گونه زخمی را مشاهده نخواهید کرد و فقط باید دوره نقاهت را بر سرببرید تا نتایج جراحی فک ایده آل باشد.

بهترین سن برای انجام جراحی فک در سن رشد که بعد از بلوغ تا سن ۲۰ سال است و بیشتر مراجعه کنندگان در جراحی فک به دلیل مسائل زیبایی و تاثیری که بر روی چهره می گذارند در همین سن است توصیه می شود افرادی که نیاز به جراحی فک دارند حتماً این جراحی را انجام دهند و تا با عوارض آن دچار نشوند.

دندانها و فک مدتی بعد از عمل بسته می‌شود تا فک جابجا نشود و در این مدت بیمار باید تنها با نی غذا بخورد و بهداشت دهان و دندان به دلیل سیم ارتودنسی مشکل است و مرتب باید دهان را شستشو دهند.
به این علت که نمی‌توانند مرتب مسواک بزنند باید با دهان شویه‌های مختلف دهان را بشویند تا دندانها دچار آسیب نشوند و زخم های داخل دهان بهبود یابد. معمولا غذا خوردن برای این بیماران مشکل است.