هر آنچه در مورد عمل زیبایی بینی باید بدانید

هر آنچه در مورد عمل زیبایی بینی باید بدانید

جراحی بینی، از جمله روش های جراحی است که با دو هدف انجام می شود:

بهبود زیبایی ظاهری بینی با هدف برقراری توازن و تناسب بیشتر میان بینی و سایر اجزای صورت.

رفع مشکلات ساختاری مانند انسداد و گرفتگی مجاری هوایی با هدف بهبود وضعیت تنفس.گاها پیش می آید که در جراحی، هر دو مورد گفته شده هدف قرار داده شود.

نمونه عمل بینی فانتزی

نمونه ای از قبل و بعد عمل بینی خانمی جوان که توسط دکتر محمدرضا شیروانی جراحی شده است.

 

برخی از دلایل انجام جراحی بینی عبارتند از:

انحراف تیغه میانی بینی

وجود قوز روی پل بینی

شکستگی بینی در پی وارد آمدن آسیب و ضربه

بلند و یا کوتاه بودن طول بینی

ضخیم و یا گرد بودن نوک بینی

اصلاح وضعیت لب و بینی بعد از جراحی شکاف کام و شکاف لب

 

سن مناسب انجام جراحی بینی

حداقل سن انجام جراحی بینی هفده سال می باشد. برای انجام این روش جراحی، رشد استخوان ها و ساختارهای صورت باید کامل شده باشد و صورت فرم گرفته باشد. معمولا از هفده سالگی به بعد، تغییراتی کمتری در صورت دیده خواهد شد. حتما در خصوص زمان مناسب انجام جراحی بینی با پزشک مشورت داشته باشید.

 

چه افرادی می توانند از مزایای جراحی بینی بهره مند شوند؟

خواهان زیبایی بیشتر بینی خود هستند.

آسیب وارده و یا عفونت منجر به تغییر فرم بینی بیش از دوازده ماه شده باشد.

در کودکی تحت جراحی شکاف لب قرار گرفته اند و اکنون خواهان رفع ایرادات بینی خود هستند.

تغییرات ناشی از بالا رفتن سن در آن ها باعث افتادگی نوک بینی شده است.

به دلیل انحراف تیغه میانی، از مشکلات تنفسی رنج می برند.

می توانند با مشورت پزشک از مزایای جراحی بینی بهره مند شوند.

 

 

قبل از جراحی بینی چه باید کرد؟

در ابتدا پزشک به بررسی سوابق پزشکی، مصرف هر گونه دارو، سابقه آسم و آلرژی و یا انجام جراحی در گذشته می پردازد. هر گونه مشکلات ساختاری و تنفسی نیز باید بررسی گردد. در مرحله بعد، پزشک به بررسی ساختار داخلی بینی از جمله استخوان و غضروف می پردازد.

در طول جلسات مشاوره در خصوص هر گونه تغییراتی که باید بر روی بینی اعمال شود، صحبت خواهد شد. مزایا، معایب و یا عوارض احتمالی جراحی نیز بررسی خواهد شد. نوع بیهوشی و یا بی حسی نیز تعیین می شود.

معمولا قبل از جراحی تست های تصویربرداری انجام می شود. این تصاویر تا حدی نتایج جراحی را نشان می دهند.

 

روند جراحی بینی به چه صورت انجام می شود؟

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود، که هر یک تکنیک های خاص خود را دارد:

جراحی بینی به روش باز: در این روش، برش کوچکی در طول کولومولا زده می شود. کولومولا، ناحیه ای است ما بین سوراخ های بینی. پوست از روی نوک بینی برداشته و تغییرات بر روی استخوان و غضروف اعمال خواهد شد.در انتها، پوست بر روی ساختار جدید بینی کشیده می شود و برش ها بخیه زده خواهند شد. اسکار کوچکی ما بین سوراخ های بینی دیده می شود که به مرور زمان، به طور کامل محو خواهد شد.

جراحی بینی به روش بسته: در این روش، هیچ گونه برشی بر روی پوست و یا ساختار بینی زده نمی شود، در مقابل، برش ها داخل بینی زده خواهند شد. بعد از انجام اصلاحات مورد نیاز بر روی استخوان و یا غضروف، برش ها بخیه زده می شوند. یکی از مهم ترین مزایای این روش جراحی این است که هیچ گونه جای اسکاری بر جای نخواهد ماند.در خصوص تفاوت های این دو روش جراحی باید بگوییم که، در تکنیک جراحی باز، جراح دید بیشتری به ساختارهای داخلی بینی دارد و می تواند تغییراتی بیشتری را اعمال کند. تکنیک جراحی با توجه به میزان تغییرات و اولیت های بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

 

 

بعد از پایان جراحی بینی

جراحی بینی، جراحی سرپایی است و نیازی به بستری بودن بیمار در بیمارستان نیست. بیمار روز بعد از جراحی می تواند بلند شود و راه برود. البته با این حال، استراحت در منزل تا حد امکان توصیه می شود.

بعد از جراحی، اسپلینتی داخل بینی قرار می گیرد تا به حفظ فرم بینی کمک شود. اسپلینت یک هفته بعد از جراحی برداشته خواهد شد.

معمولا پانسمانی داخل بینی قرار می گیرد تا جلوی خونریزی گرفته شود.

در بسیاری از بیماران، تا یک هفته بعد از جراحی، تنفس از راه بینی به سختی انجام می شود.

شدت ورم بینی در هر بیمار متفاوت است، اما به مرور از میزان التهاب و کبودی کاسته می شود. استفاده از کمپرس یخ می تواند از میزان ورم بینی کم کند. توصیه می شود سر حتی هنگام خواب نیز بالا نگه داشته شود و یک تا دو بالشت زیر سر گذاشته شود.

استفاده از عینک چه طبی و چه آفتابی، به مدت دو تا شش ما ممنوع می باشد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در طول سپری شدن دوره نقاهت، نباید فشاری به ساختار بینی وارد شود.

از انجام فعالیت های شدید بدنی، ورزش، خم و راست شدن های شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین باید تا چند ماه بعد از جراحی خودداری شود. در خصوص زمان مناسب انجام این قبیل فعالیت ها با پزشک مشورت داشته باشید.

توصیه می شود تا حد امکان از قرارگیری زیر نور مستقیم خورشید خودداری شود.

در خصوص کشیدن بخیه ها باید بگوییم، اگر از بخیه های جاذب استفاده شود، نیازی به کشیدن نخواهد بود. اما بخیه های غیر جاذب، هفت تا ده روز بعد از جراحی کشیده می شوند.

معمولا بیماران یک تا دو هفته بعد از جراحی می توانند به محل کار خود برگردند.

جراحی بینی (رینوپلاستی) از جمله جراحی هایی است که با هدف زیبایی و درمانی انجام می شود و درصد رضایت بالایی را به همراه دارد. با این که بیمار بلافاصله بعد از جراحی تغییر را در خود احساس می کند، اما ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد تا ورم بینی بخوابد و نتایج ظاهر گردد.

 

توصیه ما این است که بیماران بعد از جراحی و در طول سپری شدن دوره نقاهت، تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند تا بهترین نتایج در کوتاه ترین زمان ممکن حاصل گردد. برای جلوگیری از عوارض احتمالی و رسیدن به نتیجه ای مطلوب، به فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت خوب مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *